Ziua Eroilor a fost sărbătorită la Giurgiu la Monumentul Eroilor de la Biserica “Înălţarea Domnului”

Monumentul Eroilor de la Biserica “Înălţarea Domnului” a găzduit astăzi, 13 iunie, manifestările dedicate Zilei Eroilor. Evenimentul a fost marcat printr-un ceremonial religios oficiat de un sobor de preoţi, urmat de depunerea de coroane de flori la Monumentul Eroilor si de defilarea Garzii Drapelului.

La acest eveniment de comemorare şi de pomenire a tuturor eroilor români cazuţi de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credinţă, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării, au participat şi reprezentanţii Executivului Primăriei Municipiului Giurgiu. Edilul şef, Nicolae Barbu, viceprimarul, Liviu Popazu, administratorul public, Emil Vucă dar şi secretarul municipiului, Petre Roşu, au depus o coroană de flori în memoria eroilor români.

Ziua Înălţării Domnului a fost consacrată ca Zi a Eroilor prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 şi 2001.

Ultima modificare: 13.06.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Autorităţile locale îi liniştesc pe giurgiuveni, cota Dunării se află sub cota de atenţie cu peste 100 de cm